17 stycznia 2019, lek. Katarzyna Czyżykowska

Ból, drapanie, pieczenie w gardle – o jakich chorobach mogą świadczyć?

Każdego dnia jesteśmy narażeni na mnóstwo czynników, które mogą powodować dolegliwości gardłowe. Uciążliwy jest nie tylko ból, ale też trudności podczas mówienia i przełykania. Najczęstszym powodem tego rodzaju problemów jest infekcja, jednak jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, niekoniecznie winne muszą być bakterie albo wirusy. Taki stan zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, bo tylko znalezienie przyczyny może pomóc w uporaniu się z problemem.

Ból, drapanie, pieczenie w gardle

Infekcyjne przyczyny problemów gardłowych

Choroby zakaźne, które atakują górne drogi oddechowe, bardzo łatwo przenoszą się między ludźmi drogą kropelkową. Wystarczy znaleźć się w towarzystwie osoby, która kicha i kaszle, żeby drobnoustroje powodujące chorobę miały szansę zaatakować nasz organizm. Inną drogą zakażenia jest kontakt pośredni, gdy najpierw dotykamy zakażonych przedmiotów, a następnie ust, oczu lub nosa1

Najczęstszą przyczyną zapalenia gardła zarówno u dzieci, jak i u dorosłych są infekcje wirusowe – zwykle jako wynik choroby przeziębieniowej. Bakteryjne zapalenie gardła, w tym angina paciorkowcowa, występują znacznie rzadziej i zazwyczaj wymagają leczenia antybiotykiem. Zapalenie gardła, niezależnie od przyczyny, objawia się:

 • bólem, trudnościami w połykaniu
 • uczuciem drapania, pieczenia, suchości
 • zaczerwieniem i rozpulchnieniem błony śluzowej

W przypadku przeziębienia, oprócz bólu gardła, typowymi objawami infekcji wirusowej są: nieżyt nosa, kaszel, kichanie, ból głowy, łagodne bóle mięśniowe i gorączka. W tym przypadku ból gardła mija jednak po kilku dniach, a po około tygodniu powinny ustąpić inne objawy infekcji1, 2

Za zapalenie gardła i migdałków, oprócz wirusów, mogą również odpowiadać bakterie, a w bardzo rzadkich przypadkach – grzyby. Kiedy mamy do czynienia z zapaleniem bakteryjnym, przebieg choroby jest bardzo gwałtowny, a ból gardła – silny. Oprócz tego zazwyczaj występują: gorączka i dreszcze, powiększone i bolesne węzły chłonne, zaczerwienione migdałki i biały nalot w kryptach migdałkowych. Jeśli zaś za chorobę odpowiadają wirusy, przebiega najczęściej łagodniej, choć i wówczas bólowi gardła towarzyszą inne objawy, jak nieżyt nosa, kaszel, ból głowy, zapalenie spojówek, zaczerwienienie i powiększenie migdałków3.

Bóle gardła towarzyszą też innym chorobom wirusowym i (rzadziej) bakteryjnym. Doskwierają m.in. w przebiegu grypy, podgłośniowego zapalenia krtani (krupu) czy ospy wietrznej4.

Co robić, gdy infekcja zaatakowała gardło?

Choć ból i drapanie gardła mijają po ustąpieniu infekcji, zawsze ważne jest wyleczenie jej do końca. Zakażenia bakteryjne wymagają przyjmowania antybiotyków, oprócz tego warto sięgać po zalecone przez lekarza środki łagodzące przykre objawy. Z bólem gardła pomagają uporać się różnego rodzaju spraye i pastylki (nie można ich jednak podawać dzieciom do 4. roku życia, ze względu na ryzyko zakrztuszenia).

W środkach na ból gardła szukaj naturalnych składników, które oprócz ograniczenia dolegliwości, pomogą zwalczyć stan zapalny. Dobrym przykładem jest miód. Oprócz ssania pastylek możesz rozpuścić łyżeczkę miodu w ciepłej wodzie i powoli popijać napój, nawilżając w ten sposób chore gardło. Picie dużej ilości ciepłych płynów jest zresztą jednym z podstawowych zaleceń w przypadku podrażnionego gardła. Pomocne może być także płukanie gardła wodą z dodatkiem soli (łyżeczka na szklankę). Warto także wyposażyć dom w nawilżacz powietrza 4, 5.

Jakie mogą być inne powody problemów gardłowych?

Gardło jest narażone na cały szereg czynników drażniących, występujących w środowisku. Czasami zaś za ból i drapanie odpowiada choroba, której nie wiążemy bezpośrednio z tymi objawami. Wśród możliwych przyczyn dolegliwości znajdują się:

 • alergia – pyłki, pleśnie, roztocza kurzu domowego lub alergeny zwierzęce to czynniki, które mogą wywołać m.in. ból, swędzenie i drapanie w gardle,
 • przesuszenie gardła – sprzyja mu przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy oddychanie przez usta (na przykład w przypadku zatkanego nosa),
 • czynniki drażniące – zanieczyszczone powietrze, chemikalia, dym papierosowy drażnią drogi oddechowe, czego objawami są ból gardła i chrypka,
 • długotrwałe lub głośne mówienie,
 • choroba refluksowa przełyku – to schorzenie układu pokarmowego objawiające się patologicznym zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku wskutek zaburzenia funkcji dolnego zwieracza przełyku – pozostałymi objawami mogą być m.in. chrypka i zgaga,
 • guz – w rzadkich przypadkach za ból gardła i chrypkę odpowiada guz, którego obecność mogą zwiastować również: problemy z przełykaniem, głośny oddech, widoczne zgrubienie, krew w ślinie lub flegmie – tego typu objawy wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem.(4)

W tych przypadkach ból, pieczenie i drapanie w gardle ustaną dopiero wtedy, kiedy zostanie wyleczona przyczyna. Pamiętaj, że przewlekły ból gardła o trudnym do określenia podłożu zawsze wymaga diagnostyki. Doraźnie możesz stosować wymienione wcześniej sposoby na złagodzenie dolegliwości, a ponadto unikaj czynników drażniących, aby nie pogarszać stanu dróg oddechowych.


Piśmiennictwo:

 1. Mejza F. Przeziębienie. Data dostępu: 14.05.2018
 2. Is Your Sore Throat a Cold, Strep Throat, or Tonsillitis? Data dostępu: 14.05.2018
 3. Szołdra-Seiler A. Leczenie anginy. Data dostępu: 14.05.2018
 4. Sore throat. Data dostępu: 14.05.2018
 5. Spritzler F. 15 natural remedies for a sore throat. Data dostępu: 14.05.2018

Powstrzymaj zagrożenie już przy pierwszych objawach

Tantum Natura możesz kupić nie tylko w swoich lokalnych aptekach, ale także tych internetowych.

Sprawdź, gdzie możesz kupić Tantum Natura:

Kup online