3 września 2019, Lek. Dorota Orzechowska

Ból gardła – alergia czy infekcja? Objawy alergicznego bólu gardła

Alergia zwykle kojarzy się z wysypką, kichaniem i łzawieniem oczu, tymczasem bardzo często objawem alergii jest także ból gardła. Uciążliwe drapanie w gardle, pochrząkiwanie czy nawet silna opuchlizna i ból to objawy alergii zarówno pokarmowej, jak i wziewnej. Sprawdź, jak rozpoznać alergiczny ból gardła oraz jak złagodzić uciążliwe dolegliwości. 

Ból gardła – jak sprawdzić, czy to objaw alergii? 

Ból gardła zdarza się bardzo często i ma wiele przyczyn, jak infekcje, podrażnienia czy nawet nadmierne wysuszenie błony śluzowej. W większości przypadków choremu towarzyszy dokuczliwe drapanie w gardle i wynikające z tego pochrząkiwanie i kaszel, co jednak jest objawem zarówno alergii, jak i przeziębienia czy innych infekcji. Jak więc rozpoznać, czy u podłoża bólu gardła leży alergia?  

Otóż w przypadku infekcji wirusowych oraz bakteryjnych zwykle występuje nie tylko ból gardła, lecz także inne objawy, jak gorączka, katar czy osłabienie. Często dochodzi również do uwalniania wydzieliny ropnej, powiększenia migdałków lub węzłów chłonnych. Co więcej, objawy zwykle mają charakter narastający ale też ograniczony w czasie. 

Jeśli ból gardła trwa przez dłuższy czas, może mieć związek z alergią. W pierwszej kolejności jednak należy wykluczyć inne przyczyny drapania i suchości w gardle, takie jak np. palenie tytoniu, suche powietrze, praca wymagająca kontaktu z drażniącymi środkami chemicznymi lub zmuszająca do częstego korzystania z głosu, gdzie ból gardła określany jest jako choroba zawodowa np. nauczycieli. Także niektóre choroby mogą powodować przewlekły ból gardła, m.in. cukrzyca, zaburzenia czynności tarczycy czy przewlekłe stany zapalne zatok, schorzenia jamy ustnej, a nawet próchnica.

Przeczytaj również: Ból gardła bez gorączki – czy konieczna jest konsultacja z lekarzem?

Alergiczne zapalenie gardła – objawy

Alergia wywołuje ból gardła, ponieważ organizm reaguje w ten sposób na kontakt z czynnikiem uczulającym, który przez nieprawidłową odpowiedź układu immunologicznego jest traktowany jako zagrożenie. Podrażnienie błony śluzowej może też wynikać ze spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Alergia i towarzyszący jej ból gardła mogą pojawić się pod wpływem alergenów, takich jak np.:  

 • składniki pokarmu,
 • pyłki roślin,
 • sierść zwierzęca,
 • zarodniki pleśni,
 • roztocza,
 • grzyby. 

Za pieczenie w gardle, swędzenie podniebienia, a nawet zapalenie krtani może odpowiadać alergia. Często osoby chorujące na alergiczne zapalenie gardła odczuwają objawy, takie jak:

 • spuchnięte gardło;
 • swędzenie i drapanie w gardle;
 • pieczenie;
 • ból gardła;
 • uczucie ciała obcego w gardle;
 • trudności w przełykaniu.

Powyższe objawy mogą występować pojedynczo lub jednocześnie oraz trwać od kilku godzin do nawet kilku miesięcy, jeśli kontakt z alergenem nie zostanie przerwany. Szczególnie narażeni na alergiczne zapalenie gardła są alergicy, którzy zgłaszali już objawy, takie jak katar sienny, wysypka lub alergia pokarmowa.

Zobacz także: Poranny ból gardła – jakie są jego przyczyny? Jak sobie z nim radzić?

Alergiczny ból gardła – leczenie

W przypadku podejrzenia, że to alergia jest przyczyną bólu gardła, zaleca się wykonanie testów alergicznych, które pozwalają na dokładne określenie alergenów. Wówczas należy wyeliminować kontakt z czynnikiem uczulającym lub ograniczyć go do minimum, co niestety nie zawsze jest możliwe. 

Aby wyleczyć ból gardła przy alergii, tak naprawdę podejmuje się środki mające na celu osłabienie reakcji organizmu oraz leczenie objawowe. Zwykle osoby chorujące na alergiczne zapalenie gardła przyjmują preparaty przeciwhistaminowe, które hamują objawy alergii. Są to preparaty doustne lub podawane bezpośrednio na błonę śluzową.  

W niektórych przypadkach wykonuje się immunoterapię alergenową, określaną potocznie jako odczulanie, która jest jedyną terapią przyczynową alergii.  

Doraźne łagodzenie bólu gardła przy alergii polega na stosowaniu także tabletek i aerozoli o działaniu przeciwzapalnym oraz nawilżającym, które przyśpieszają regenerację podrażnionego gardła. 

Sprawdź również: Jak nawilżyć suche i podrażnione gardło?

Powstrzymaj zagrożenie już przy pierwszych objawach

Tantum Natura możesz kupić nie tylko w swoich lokalnych aptekach, ale także tych internetowych.

Sprawdź, gdzie możesz kupić Tantum Natura:

Kup online