16 maja 2019, Lek. Maria Dobrowolska

Ból gardła bez gorączki – kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem?

Ból gardła może mieć bardzo wiele przyczyn. Najczęściej są to infekcje, zarówno wirusowe (potocznie nazywane przeziębieniem), jak i bakteryjne. W przebiegu infekcji zwykle poza bólem gardła pojawia się gorączka. Występuje zazwyczaj w następujących chorobach: angina, mononukleoza zakaźna lub szkarlatyna.

Przyczyny bólu gardła

Biorąc pod uwagę źródła bólu gardła, którym gorączka nie musi towarzyszyć, możemy wymienić m.in.:

 • próchnicę zębów,
 • ropień zęba,
 • podrażnione błony śluzowe gardła, spowodowane np. przebywaniem w pomieszczeniach pełnych dymu papierosowego,
 • palenie papierosów,
 • przeciążenie narządu głosu – choroba zawodowa nauczycieli,
 • stres i czynniki psychologiczne (somatyzacja),
 • efekt uboczny przyjmowania niektórych leków,
 • przebywanie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza,
 • alergia.

Gdy wraz z bólem gardła występują także inne objawy – jak sobie z nimi radzić?

W wymienionych wyżej przypadkach ból nie jest najczęściej odosobnionym objawem. Może pojawiać się także suchość w gardle, drapanie, swędzenie, uczucie przeszkody w gardle, kaszel etc. Chcąc znaleźć przyczynę tych dolegliwości, należy przyjrzeć się także innym niepokojącym stanom, których może w tym czasie doświadczać nasz organizm.

 • W przypadku alergii, może występować również nieżyt nosa czy pojawiająca się na skórze wysypka (przebieg również bezgorączkowy). Warto wówczas udać się do lekarza alergologa i postarać się wykryć alergen, na który nasz organizm zbyt intensywnie reaguje. Pomocne są w tym testy, najczęściej skórne lub wykonywane z krwi.
 • Jeśli mamy podejrzenie, że problemy z gardłem wynikają z zależnych od nas czynników zewnętrznych, jak np. wilgotność powietrza w pomieszczeniach, starajmy się je wyeliminować. Optymalny dla naszych organizmów jest przedział 45-65 proc. wilgotności. Ten poziom wilgotności jest trudny do utrzymania w ogrzewanych i klimatyzowanych wnętrzach. Odpowiedni poziom wilgotności pomagają utrzymać profesjonalne nawilżacze powietrza, wietrzenie pomieszczeń, a także regularne przeglądy techniczne klimatyzatorów.
 • Osoby pracujące głosem – nauczyciele, lektorzy, piosenkarze, aktorzy, dziennikarze i inni – powinni stosować profilaktykę chorób narządu głosu oraz naukę odpowiednich technik emisji głosu. Niepoprawne używanie narządów głosu powoduje większe obciążenie, co zwiększa ryzyko bólu gardła, utraty głosu, chrypki etc. Konieczne jest także dbanie o odpowiednie nawilżenie gardła, w czym mogą pomóc pastylki do ssania. Warto, aby składały się one z naturalnych składników. Wsparciem są także domowe sposoby, takie jak napar z siemienia lnianego czy żucie plastra miodu.
 • Warto zwrócić uwagę na okoliczności pojawienia się bólu gardła. Gdy pojawił się na początku farmakoterapii nowymi lekami, to właśnie one mogą być przyczyną nieprzyjemnych objawów ze strony gardła. Jeżeli dolegliwości nie mijają, należy skonsultować to z lekarzem. Może być konieczne odstawienie lub zmiana leków na inne.

Zobacz także: Suplementy diety wspomagające odporność – na co zwracać uwagę?

Konsultacja z lekarzem

Gdy ból gardła nie mija, nasila się lub nie zmienia się po wyeliminowaniu wymienionych wyżej przyczyn jego powstawania, wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Na początku warto zasięgnąć porady specjalisty laryngologii. Po wykluczeniu  laryngologicznych przyczyn dolegliwości, może być wskazana konsultacja z lekarzem innej specjalizacji.

Przy podejrzeniu alergii będzie to alergolog. Jeśli zaś uważamy, że objawy są wywołane przez stres, warto zgłosić się do psychoterapeuty lub psychiatry.

W przypadku bólu gardła występującego bez gorączki konieczna jest uważna obserwacja organizmu. Na bazie wniosków, jakie z owej obserwacji wyciągniemy, należy podjąć decyzję o ewentualnej konsultacji z lekarzem. Trzeba pamiętać, że każda z chorób może manifestować się w specyficzny, indywidualny dla nas sposób i brak gorączki nie wyklucza poważnej choroby. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości warto zgłosić się do lekarza.

Przeczytaj również: Ból gardła w ciąży – jak leczyć i zapobiegać?


Ból gardła – czy to objaw alergii?, ,,mp.pl”, 19.08.2013 [dostęp: 29.04.2019] https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/88786,bol-gardla-czy-to-objaw-alergii

Gębska, M.  Wojciechowska, A.  Weber-Nowakowska, K.  Żyżniewska- Banaszak, E., Podstawy higieny narządu głosu w pracy nauczycieli i wykładowców, Bezpieczeństwo Pracy : nauka i praktyka, (2013) nr 2, s. 18-21 [dostęp: 29.04.2019] http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BPC1-0015-0003

Gładysz, J., Grzesiak, A., Nieradko-Iwanicka, B., Borzęcki, A., Wpływ zanieczyszczenia powietrza na stan zdrowia i spodziewaną długość życia ludzi, Probl Hig Epidemiol 2010, 91(2): 178-180 [dostęp: 26.04.2019] http://www.phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-2-178.pdf

Powstrzymaj zagrożenie już przy pierwszych objawach

Tantum Natura możesz kupić nie tylko w swoich lokalnych aptekach, ale także tych internetowych.

Sprawdź, gdzie możesz kupić Tantum Natura:

Kup online