16 maja 2019, Lek. Maria Dobrowolska

Ból gardła w ciąży – jak leczyć i zapobiegać?

Kobieta ciężarna jest bardziej narażona na infekcje z wielu powodów. M. in. ze względu na stan fizjologicznej immunosupersji, który pozwala donosić rozwijające się dziecko, genetycznie różne od matki. Najczęstsze infekcje u ciężarnych to niegroźne przeziębienia. Warto wówczas pojawić się u lekarza, który dobierze odpowiedni sposób leczenia. Często leki, które są przepisywane rutynowo w przypadku infekcji bakteryjnych czy wirusowych nie są przeznaczone dla ciężarnych. Przyszłe mamy muszą posiłkować się domowymi sposobami radzenia sobie z przykrymi dolegliwościami, jak na przykład ból gardła. Ból gardła w ciąży może pojawić się w trakcie przeziębienia, ale może być objawem anginy. Jeśli ból występuje bez innych niepokojących objawów, można próbować zwalczyć go samodzielnie. Jeśli bólowi gardła w ciąży towarzyszy gorączka, złe samopoczucie lub kaszel, konieczna jest wizyta u lekarza. Nawet ziołowe tabletki na ból gardła w ciąży mogą negatywnie wpływać na rozwijające się dziecko, dlatego przyjmowanie leków powinno być zawsze skonsultowane ze specjalistą.

Przyczyny bólu gardła w ciąży

Najczęstszymi przyczynami bólu gardła w ciąży są infekcje bakteryjne i wirusowe. Najczęściej występują w sezonie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym. Trzeba pamiętać, że ciąża jest szczególnym stanem w życiu kobiety. W organizmie ciężarnej zachodzą wówczas ogromne zmiany, które umożliwiają donoszenie ciąży.

Należy wówczas szczególnie o siebie dbać, wzmacniać organizm, unikać skupisk ludzi w najbardziej niebezpiecznych okresach.

Niestety czasem, mimo zachowania ostrożności, pojawiają się pierwsze oznaki infekcji: uczucie rozbicia, gorsze samopoczucie, katar, kaszel i ból gardła. Zazwyczaj są to objawy przeziębienia w ciąży, czyli infekcji wirusowej, która wymaga łagodzenia objawów i odpoczynku. Należy podkreślić, że choroby wywołane przez wirusy nie wymagają podawania antybiotyków.

Jeśli jednak samopoczucie ciężarnej pogarsza się, na migdałkach pojawia się biały nalot, a temperatura ciała zaczyna wzrastać i przekracza 38℃, należy skontaktować się z lekarzem.

W takim przypadku za chorobę mogą być odpowiedzialne paciorkowce, które cechuje duża inwazyjność i które mogą być szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Ból gardła w ciąży może również świadczyć o infekcji grzybiczej, dla której charakterystyczny jest nalot na migdałkach. Rozpoznanie przyczyny infekcji ma ogromne znaczenie w doborze leków oraz sposobu postępowania. Warto zatem przypomnieć, czym objawiają się konkretne choroby:

 • przy infekcjach wirusowych gardło jest zaczerwienione i przekrwione, często pojawia się katar, suchy kaszel i stan podgorączkowy, uczucie suchości w gardle; infekcje o podłożu wirusowym mają zwykle łagodny przebieg i zazwyczaj mijają samoistnie po około tygodniu; za chorobę odpowiedzialne są najczęściej: rhinowirusy, adenowirusy, wirusy Coxackie, wirusy grypy, paragrypy i z rodziny Herpesviridae,
 • infekcjom bakteryjnym towarzyszy wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, a obraz gardła jest dość charakterystyczny, gardło jest zaczerwienione, mogą pojawić się wybroczyny, biały nalot na migdałkach, języczek podniebienny jest obrzęknięty i krwistoczerwony; w infekcjach bakteryjnych rzadziej pojawia się katar i kaszel; ponad 90% zakażeń bakteryjnych ma etiologię paciorkowcową,
 • grzybicze zapalenie gardła wywołane jest zazwyczaj przez drożdżaki z rodzaju Candida i może przybierać postać ostrą lub przewlekłą; najczęstszymi objawami jest ból gardła, trudności z przełykaniem, podwyższona temperatura ciała, brak apetytu; w postaci ostrej migdałki podniebienne są rozpulchnione, pojawia się punktowy biały nalot; w postaci przewlekłej przy ucisku migdałków może wypływać ropna wydzielina, a łuki podniebienne są przekrwione.

Zobacz także: Ból gardła od klimatyzacji – jak go uniknąć i jak z nim walczyć?

Jak leczyć ból gardła w ciąży? Domowe sposoby na ból gardła w ciąży

Jaki lek jest najlepszy i najbezpieczniejszy? Z takim dylematem zmaga się wiele kobiet spodziewających się dziecka, obawiając się że wiele leków może wpływać niekorzystnie na rozwijający się płód. Dlatego też, jeśli objawy nie są zbyt nasilone, warto wypróbować domowe metody na ból gardła. Czym leczyć ból gardła w ciąży?

 • zaleca się naturalne antybiotyki, to znaczy: cebula i czosnek. Można z nich przygotować syrop lub po prostu włączyć je do codziennej diety.
 • do zup warto dodawać imbir, który pomaga pokonać ból gardła, nawilżając je;
 • pić duże ilości płynów, nawadniać organizm,
 • pić herbatę z sokiem malinowym,
 • stosować płukanie gardła, np. wodą z solą, roztworem wody utlenionej, wyciągiem z szałwii,
 • pić mleko z miodem i masłem, napar z siemienia lnianego, wywar z rumianku,
 • zadbać o odpowiednią dawkę witaminy C, najlepiej w postaci soku z aronii, czarnej porzeczki, świeżej cytryny czy innych cytrusów,
 • przygotować i spożywać syrop z imbiru, miodu i cytryny,
 • stosować rozgrzewające okłady na szyję,
 • dużo odpoczywać.

Wiele kobiet zastanawia się, czy mogą sięgnąć po pastylki do ssania lub inne preparaty dostępne bez recepty. Jakie tabletki na ból gardła w ciąży można stosować bezpiecznie? Dostępne są tabletki do ssania, po które przyszłe mamy mogą sięgać bez obaw i które mają za zadanie nawilżanie gardła i łagodzenie podrażnień. W ich składzie mogą znajdować się: propolis, niacyna, witamina C, porost islandzki, szałwia, rumianek, imbir, wyciąg z eukaliptusa lub bluszczu. W przypadku podejrzenia choroby o podłożu bakteryjnym lub nasilających się objawów, należy zasięgnąć porady specjalisty, ponieważ konieczne może okazać się podanie antybiotyków bezpiecznych w ciąży lub leków przeciwgrzybiczych.

Przeczytaj również: Naturalne sposoby na ból gardła – sprawdź, które naprawdę działają

Jak zapobiegać bólowi gardła w ciąży?

Nieżyt gardła w ciąży może być wyjątkowo uciążliwy, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Ciężarne powinny szczególnie dbać o siebie, wzmacniać odporność i reagować jak najszybciej na wszelkie niepokojące objawy. Czy można zapobiec bólowi gardła? Aby nie cierpieć z powodu dolegliwości towarzyszących większości infekcji wirusowych, trzeba zwrócić uwagę na prawidłową higienę. Przede wszystkim często myć ręce, zwłaszcza po powrocie do domu czy przed posiłkami. Ciężarne powinny unikać kontaktu z chorymi, nie przebywać w miejscach, gdzie gromadzi się dużo osób, a zarażenie jest wyjątkowo łatwe. Powietrze w domu powinno być nawilżane, a dieta przyszłej mamy zbilansowana, bogata w witaminy i minerały. Kobiety w ciąży muszą dbać o odpowiednią ilość ruchu i snu. W razie wątpliwości lub niepokojących objawów zawsze powinny konsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Przeczytaj także: Kwaśny posmak w ustach – przyczyny nieprzyjemnego posmaku

Powstrzymaj zagrożenie już przy pierwszych objawach

Tantum Natura możesz kupić nie tylko w swoich lokalnych aptekach, ale także tych internetowych.

Sprawdź, gdzie możesz kupić Tantum Natura:

Kup online