20 września 2019, Lek. Dorota Orzechowska

Guzki głosowe – dlaczego powstają?

Guzki głosowe (inaczej guzki śpiewacze) to jedna z chorób narządu głosowego. Rozwijają się na fałdach głosowych głównie u dorosłych, ale czasem także i u dzieci, zniekształcając głos. Jakie są przyczyny tej przypadłości? Na czym polega leczenie guzków głosowych? Kiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna?

Śpiewak cierpiący na guzki głosowe

Co to są guzki głosowe (śpiewacze)?

Guzki głosowe to małe zgrubienia (kilka mm średnicy) rozwijające się na fałdach głosowych, na które szczególnie narażone są osoby intensywnie wykorzystujące swój głos, np. nauczyciele, spikerzy, aktorzy oraz osoby śpiewające zawodowo. W obrębie fałdów głosowych toczy się stan zapalny, a guzki są swego rodzaju reakcją tkanek organizmu na ten proces. Wyróżnia się dwa typy guzków śpiewaczych:

 • guzki głosowe miękkie,
 • guzki głosowe twarde.

Guzki miękkie pojawiają się w początkowym stadium choroby, a jeśli nie zostanie podjęte leczenie – przekształcają się w guzki twarde, które muszą zostać usunięte chirurgicznie. 

Przeczytaj również: Nawilżanie gardła – jak robić to skutecznie?

Przyczyny guzków głosowych

Guzki głosowe (śpiewacze) powstają w wyniku emitowania dźwięków o dużym natężeniu, zwłaszcza gdy wykonuje się tą czynność w niesprzyjających okolicznościach (np. w miejscu gdzie jest bardzo suche lub zanieczyszczone powietrze). Fałdy głosowe zostają przeciążone również wtedy, gdy są zbyt intensywnie eksploatowane – bez czasu na odpoczynek. Ciągłe nadwyrężanie fałdów głosowych prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego, w przebiegu którego dochodzi do powstania guzków głosowych. Zachowanie higieny głosowej jest niezbędne do utrzymania narządu głosu w dobrej kondycji i zdrowiu.

Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu guzków głosowych są też:

 • palenie papierosów,
 • alergie,
 • ostre i przewlekłe zapalenie krtani,
 • zmiany hormonalne.

Jakie objawy dają guzki głosowe?

Jakie symptomy świadczą o obecności guzków głosowych (śpiewaczych)? Typowe objawy tej dolegliwości to:

 • chrypka (nasila się przy dłuższym mówieniu),
 • drżący głos,
 • pokasływanie,
 • uczucie dyskomfortu w krtani (uczucie przeszkody),
 • szybkie męczenie się głosu i jego zniekształcenie (zmiana barwy).

Do nasilenia wymienionych objawów dochodzi zwykle w godzinach popołudniowych (wynika to z intensywnego korzystania z głosu w ciągu dnia).

Zobacz także: Miód na ból gardła i kaszel – sprawdzony sposób na walkę z przeziębieniem

Jak leczyć guzki głosowe?

Guzki głosowe zostają zdiagnozowane za pomocą badania krtani, czyli laryngoskopii/wideolaryngoskopii, dzięki czemu lekarz może ocenić stan zaawansowania choroby i dobrać odpowiednią terapię. W przypadku guzków głosowych miękkich, zwykle wystarczy odpoczynek głosowy, dbanie o nawilżanie powietrza, unikanie ekspozycji na dym i pyły oraz unikanie infekcji dróg oddechowych, zaprzestanie palenia papierosów. 

Jeśli laryngolog zdiagnozuje guzki twarde – leczenie zachowawcze jest niewystarczające i konieczny jest zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu przerośniętych (zmienionych chorobowo) okolic fałdów głosowych. Po zabiegu pacjent korzysta z rehabilitacji foniatrycznej. Należy podkreślić, że interwencja chirurgiczna usuwa objawy choroby, a nie jej przyczyny, dlatego bez zmiany nawyków/środowiska i dbania o higienę strun głosowych guzki mogą ponownie się pojawić. Jak pokazuje praktyka, bardzo często dochodzi do nawrotów choroby, gdyż wielu pacjentów nadal przeciąża swój głos.

W pozbyciu się chrypki, często towarzyszącej chorobie, mogą pomóc nie tylko syropy, lecz także naturalne napary z rumianku i szałwii czy inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych (te zabiegi nawilżą błonę śluzową).

Jeśli chodzi o działania profilaktyczne, warto starać się chronić przed infekcjami górnych dróg oddechowych (takimi jak przeziębienie, zapalenie krtani), wzmacniając odporność i unikając kontaktu z osobami chorymi. W przypadku nadwyrężenia strun głosowych, można przyjmować pastylki do ssania np. Tantum Natura. Bardzo ważne jest też dbanie o codzienne nawadnianie organizmu. 

Podsumowując, forsowanie głosu, jego niewłaściwa emisja i niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych mogą doprowadzić do powstania guzków głosowych, co w przypadku osób wykorzystujących głos w pracy może wiązać się nawet z koniecznością zmiany zawodu.

Przeczytaj także: Chrypka może być objawem poważnej choroby – sprawdź, co może oznaczać!


Powstrzymaj zagrożenie już przy pierwszych objawach

Tantum Natura możesz kupić nie tylko w swoich lokalnych aptekach, ale także tych internetowych.

Sprawdź, gdzie możesz kupić Tantum Natura:

Kup online