17 stycznia 2019, lek. Krzysztof Pawlak

Jak leczyć chrypkę u dzieci?

Chrypka to jedna z częstszych dolegliwości u dzieci, która towarzyszy z reguły powszechnym infekcjom układu oddechowego. Zwykle ma łagodny przebieg, a rodzice już po kilku dniach zauważają znaczącą poprawę stanu dziecka. Dużo rzadziej zdarza się, by chrypka utrzymywała się przez dłuższy czas, co może wskazywać na poważniejszą chorobę alergiczną czy gastroenterologiczną i zawsze wymaga pogłębienia diagnostyki. Jak skutecznie walczyć z chrypką u najmłodszych pacjentów?

Jak leczyć chrypkę u dzieci?

Przyczyny chrypki u dzieci

Chrypka to nieprawidłowa fonacja głosu, która może objawiać się osłabieniem czy zmatowieniem głosu. Jest ona efektem zaburzeń drgań fałdów głosowych krtani, których najczęstszą przyczyną, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, jest obrzęk związany z obecnością stanu zapalnego w przebiegu infekcji układu oddechowego, prowadzący do uszkodzenia lub podrażnienia fałdów głosowych.

Wśród innych możliwych przyczyn tego objawu u najmłodszych pacjentów można wymienić także: choroby alergiczne, przedłużony płacz (np. podczas napadów kolek) czy choroby gastroenterologiczne, takie jak refluks żołądkowo-przełykowy. Czasem zdarza się, że chrypka jest efektem przebywania dzieci w środowisku osób palących. W wybranych przypadkach może spowodować ją podrażnienie śluzówek przez rurkę intubacyjną założoną podczas np. zabiegów operacyjnych.

Jak leczyć chrypkę u dzieci?

Podstawą zwalczania chrypki jest leczenie choroby odpowiedzialnej za jej wystąpienie, czyli infekcji dróg oddechowych. Najczęściej mają one tło wirusowe i wówczas najważniejszy staje się odpoczynek, picie dużych ilości płynów i stosowanie leków objawowych, np. zmniejszających obrzęk błony śluzowej nosa czy przeciwbólowych na ból gardła. Jeśli lekarz podejrzewa bakteryjną przyczynę infekcji, podstawą leczenia jest podanie antybiotyku.

Z samą chrypką walczy się najczęściej domowymi sposobami. Warto zadbać o odpowiednią temperaturę powietrza i jego stopień nawilżenia w dziecięcym pokoju. Kolejnym ważnym elementem jest ograniczenie, w ramach możliwości, mowy i artykulacji dźwięków, co u najmłodszych pacjentów bywa praktycznie niemożliwe. Oczywiście podczas chrypki nie należy także narażać dziecka na działanie drażniących substancji. Warto ograniczyć spacery w miejsca z dużą zawartością spalin i dymów w powietrzu. Bezwzględnie należy również przestrzegać zakazu palenia przy dziecku.

Co jeszcze na chrypkę?

Warto sięgnąć po preparaty działające łagodząco na podrażnione błony śluzowe gardła. Są to np. mleko z miodem lub środki ziołowe, takie jak syrop z prawoślazu lekarskiego czy tabletki do ssania zawierające propolis. Pamiętajmy jednak, by zawsze dokładnie zapoznać się z treścią ulotki lub poradzić lekarza bądź farmaceuty, aby dobrać odpowiednią postać i rodzaj preparatu dla naszego dziecka. U dzieci starszych, u których ryzyko zakrztuszenia jest podobne jak u dorosłych, świetnie sprawdzają się lizaki bądź cukierki do ssania, które pobudzają produkcję śliny, co skutkuje zwiększeniem nawilżenia błon śluzowych i łagodzeniem podrażnień.

Kiedy chrypka powinna zaniepokoić?

Jak już wspomniano, chrypka to najczęściej efekt infekcji układu oddechowego, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej katar, kaszel czy podwyższona temperatura ciała. Jeśli więc chrypka nie jest specjalnie nasilona i utrzymuje się przez 1–2 tygodnie, a rodzice zauważają stopniową poprawę stanu, nie jest to powód do niepokoju.

Natychmiastowej konsultacji z lekarzem wymaga natomiast dziecko z chrypką i towarzyszącą jej dusznością. Wówczas konieczna może okazać się intensyfikacja leczenia i skierowanie malucha do szpitala.

Utrzymywanie się chrypki przez dłuższy czas wymaga wdrożenia szerszej diagnostyki. Mali pacjenci są wówczas najczęściej kierowani w pierwszej kolejności do laryngologa dziecięcego. W zależności od potrzeb wykonuje się u nich badania endoskopowe lub obrazowe.


Bibliografia:

  • Pediatria, tom 1, pod red. Kawalec W., wyd. PZWL, Warszawa 2013.
  • Pediatria. Podręcznik do Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, pod red. Dobrzańska A., wyd. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2014.https://www.mp.pl/otolaryngologia/gardloikrtan/objawy/94326,chrypka – data dostępu: 27.09.2018.
  • https://pediatria.mp.pl/objawy/75568,chrypka-u-dziecka – data dostępu: 27.09.2018.

Powstrzymaj zagrożenie już przy pierwszych objawach

Tantum Natura możesz kupić nie tylko w swoich lokalnych aptekach, ale także tych internetowych.

Sprawdź, gdzie możesz kupić Tantum Natura:

Kup online