17 września 2019, lek. Michał Dąbrowski

Naturalne sposoby na ból gardła – sprawdź, które naprawdę działają

Ból gardła, któremu często towarzyszy swędzenie, pieczenie i obrzęk, to w większości przypadków objaw infekcji wirusowej. Z drugiej strony, jego źródłem może być m.in. także przeciążenie narządu głosu, alergia lub oddychanie zbyt suchym powietrzem. Niezależnie od przyczyny warto owy ból łagodzić - zwłaszcza naturalnymi sposobami.

Biorąc pod uwagę domowe sposoby walki z nieżytem gardła, mamy szeroki wachlarz możliwości. Co ważne, warto, aby były to metody działające jednocześnie m.in. immunostymulująco, przeciwzapalnie czy też nawilżająco – ból gardła zazwyczaj jest tylko jednym z objawów, z jakimi mierzymy się w trakcie przeziębienia, grypy lub po prostu podrażnienia dróg oddechowych. Warto zatem interweniować wielotorowo i tak też właśnie wpływają na nas wymienione tu produkty.

  • Siemię lniane

Działanie prozdrowotne siemienia lnianego wiąże się z jego właściwościami przeciwzapalnymi, antyoksydacyjnymi (odpowiada za to m.in. zawarta w nim witamina E, która jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy), immunostymulującymi, łagodzącymi oraz nawilżającymi. Stanowi dzięki temu dobry środek osłaniający – jego zastosowanie pozwala stworzyć na podrażnionym gardle swego rodzaju ,,warstwę ochronną”, co umożliwia skuteczną regenerację tkanek. Zmniejsza też suchość odczuwaną w gardle, dzięki czemu ułatwia mówienie, przełykanie, jedzenie etc. 

Siemię lniane możemy stosować w formie płukanki lub też naparu, którego popijanie małymi łykami umożliwi skuteczniejszy kontakt z miejscami opanowanymi przez stan zapalny. Do jego przygotowania potrzebujemy dwóch łyżek nasion siemienia, które następnie rozdrabniamy (jeśli kupujemy siemię od razu zmielone, powinniśmy liczyć się z osłabieniem jego walorów terapeutycznych). Przygotowane nasiona zalewamy gorącą wodą i pozostawiamy na kilka-kilkanaście minut pod przykryciem. Z siemienia powstanie w tym czasie gęsty napar przypominający kleik – należy go wymieszać i wypić. 

Dla smaku i dodatkowych wartości prozdrowotnych możemy dodać łyżeczkę miodu. Należy jednak pamiętać, że powinniśmy zrobić to dopiero po ostudzeniu naparu – wrzątek zabija lecznicze właściwości miodu.

  • Miód

Dlaczego miód jest korzystny zarówno jako dodatek do innych preparatów, jak i stosowany samodzielnie? Decydują o tym jego liczne składniki wykazujące aktywność biologiczną – przejawiają działanie zarówno z zakresu antybakteryjnego, przeciwzapalnego, przeciwwirusowego, jak i łagodzącego, nawilżającego, regenerującego. 

W jaki sposób można go wykorzystać? Po pierwsze, możemy stosować go na wzór pastylek do ssania – wystarczy nabrać na łyżeczkę skrystalizowany miód i ssać aż do całkowitego rozpuszczenia. Po drugie, dobrze stworzyć z miodu roztwór – jak wskazują eksperci, to forma szczególnie korzystna. Miód pod postacią napoju szybciej dostaje się do krwiobiegu, a dzięki temu także do wszystkich narządów i tkanek. W przypadku bólu gardła warto połączyć go z mlekiem oraz odrobiną masła. Zawarty w nich tłuszcz zadziała podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wyżej opisanego siemienia lnianego – stworzy na gardle ułatwiającą regenerację ,,warstwę ochronną”.

Warto przy tym wiedzieć, że w łagodzeniu podrażnień dróg oddechowych najlepiej sprawdzi się miód spadziowy, lipowy lub malinowy. 

  • Propolis

Propolis to kolejny pszczeli środek, który wykazuje korzystne działanie w przypadku infekcji i bólu gardła. Ma w swoim składzie m.in. liczne witaminy, mikroelementy, kwasy organiczne, flawonoidy (silne antyoksydanty), a także terpeny, które cechują się właściwościami przeciwgrzybiczymi oraz antybakteryjnymi. Propolis działa też przeciwwirusowo, regeneracyjnie oraz immunostymulująco, dzięki czemu jest środkiem stosowanym zarówno w domowych sposobach walki z infekcją, jak i profesjonalnych farmaceutykach.

Jaka forma podania propolisu sprawdzi się w łagodzeniu bólu gardła? Kit pszczeli znajdziemy w aptekach m.in. pod postacią kropli, z których możemy stworzyć płukankę. Przede wszystkim warto jednak postawić na posiadające go w swoim składzie pastylki do ssania – to preparaty dedykowane problemom gardłowym, w związku z czym ich struktura jest dostosowana do walki z tego rodzaju podrażnieniami.

  • Płukanki ziołowe

Jednym z ziół, z których warto wykonać płukankę, jest rumianek – działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Co ważne, wpływa na organizm także przeciwbólowo i łagodząco. Podobne właściwości wykazuje w tym obszarze szałwia, która hamuje rozwój bakterii oraz grzybów. Jest też skutecznym antyoksydantem, dzięki czemu oddziałuje na proces detoksykacji organizmu. Z jakich jeszcze ziół warto skorzystać? W problemach gardłowych świetnie sprawdza się również bez czarny, tymianek, prawoślaz, podbiał etc.

Do stworzenia tego typu płukanki możemy wykorzystać dostępne w aptekach i sklepach spożywczych herbatki ziołowe. Należy je zaparzyć, a następnie przestudzić do bezpiecznej temperatury. Płukanie powtarzamy 3-4 razy dziennie

  • Soda oczyszczona

Soda oczyszczona cechuje się działaniem antyseptycznym oraz przeciwzapalnym. Co ważne w problemie nieżytu gardła, zmniejsza też obrzęk, czyli jeden z czynników wywołujących towarzyszącą bólowi gardła chrypkę

Sodę oczyszczoną można wykorzystać w formie inhalacji lub też płukanki, do której wykonania potrzebujemy roztworu zrobionego z połowy szklanki ciepłej wody i łyżeczki sody oczyszczonej. Mieszamy do momentu całkowitego rozpuszczenia, a następnie płuczemy gardło (powtarzamy 3-4 razy dziennie). Warto przy tym pamiętać, aby stężenie roztworu nie było zbyt silne, ponieważ może dojść do dodatkowego podrażnienia błon śluzowych – bezpieczeństwo przede wszystkim! 

Przeczytaj również: Propolis – właściwości lecznicze i zastosowanie


  • Dymarska, E., Grochowalska, A., Krauss, H., Chęcińska-Maciejewska, A. (2016), Naturalne modyfikatory odpowiedzi immunologicznej, Problemy Higieny i Epidemiologii  [dostęp: 31.07.2019] www.phie.pl/pdf/phe-2016/phe-2016-4-297.pdf
  • Pod red. Tichonow A. I., Miód naturalny w medycynie i farmacji (Pochodzenie, właściwości, zastosowanie, preparaty lecznicze), Monografia pod redakcją akademika Ukraińskiej Akademii Nauk A. I. Tichonowa, Redaktor wydania polskiego: Prof. dr hab. n. farm. Bogdan Kędzia, 2017  [dostęp: 08.08.2019] bit.ly/MiodMonografia
  • Szeleszczuk, Ł., Zielińska-Pisklak, M., Goś, Piotr. Propolis – panaceum prosto z ula. Lek w Polsce. vol 23 nr 6-7’13 (266/267) [dostęp: 07.08.2019] https://www.researchgate.net/publication/288115230_Propolis_-_panaceum_prosto_z_ula
  • Szumny, D., i in., Leki roślinne stosowane w chorobach układu oddechowego, Dental and Medical Problems. 2007, 44, 4, 507–515 [dostęp: 08.08.2019] http://dmp.mazurek.info/artykuly/DMP_2007444507.pdf
  • Zielińska-Pisklak, M., Szeleszczuk, Ł.,Bez czarny (Sambucus nigra) domowy sposób nie tylko na grypę i przeziębienie, ,,lekwpolsce.pl”, 21.05.2013 [dostęp: 07.08.2019] http://bit.ly/BezCzarny

Powstrzymaj zagrożenie już przy pierwszych objawach

Tantum Natura możesz kupić nie tylko w swoich lokalnych aptekach, ale także tych internetowych.

Sprawdź, gdzie możesz kupić Tantum Natura:

Kup online