17 stycznia 2019, lek. Krzysztof Pawlak

Podrażnienie gardła u dziecka

Błony śluzowe naszego ciała są bardzo delikatne i łatwo może dochodzić do ich podrażnień. Najczęstszą przyczyną takiego stanu w gardle, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, są infekcje układu oddechowego. Jakie inne czynniki mogą powodować podrażnienie śluzówki gardła? Z jakimi mamy wówczas do czynienia objawami? Jakie środki mogą złagodzić podrażnione gardło?

Podrażnienie gardła u dziecka

Przyczyny podrażnienia gardła u dzieci

Najczęstszymi przyczynami podrażnienia śluzówki gardła, niezależnie od wieku, są infekcje wirusowe. W ich przebiegu patogeny wnikają do komórek nabłonka, gdzie się namnażają i stają się przyczyną stanu zapalnego. Gardło staje się wówczas obrzęknięte i bolesne.

Podrażnienie śluzówki gardła może być również efektem jej uszkodzenia na skutek poparzenia przez zbyt gorący płyn czy posiłek. Podobnie jest, jeśli dziecko przełknie niewystarczająco rozdrobniony i nawilżony śliną twardy pokarm. Najczęstszą przyczyną podrażnień mogą wówczas okazać się np. herbatniki, krakersy czy twardsze pieczywo. Dużo poważniejszą sytuacją jest ta, kiedy podrażnienie wynika z obecności ciała obcego w obrębie gardła, którym może okazać się np. rybia ość czy drobna kość drobiowa. Wówczas bezwzględnie należy udać się do lekarza celem ich usunięcia.

Podrażnienie gardła może być również spowodowane powstaniem nadżerki, czyli miejscowego ubytku błony śluzowej, czy afty, czyli miejscowego owrzodzenia. Przewlekłe podrażnienie gardła może być natomiast efektem przewlekłego zapalenia jamy nosowej i zatok przynosowych, także o podłożu alergicznym. Spływająca wydzielina drażni wówczas tylną ścianę gardła.

Jak objawia się podrażnienie gardła?

Najczęstszym objawem podrażnienia gardła u dzieci i dorosłych są dolegliwości bólowe. Stanowią one efekt drażnienia receptorów bólowych przez substancje z grupy tzw. mediatorów stanu zapalnego. Ból może mieć różne nasilenie, ale najczęściej najbardziej bolesne okazuje się dla pacjentów przełykanie. W proces ten zaangażowanych jest wiele mięśni, a ich aktywność nasila drażnienie receptorów bólowych.

Innymi objawami zgłaszanymi przez dzieci z podrażnionym gardłem są np. „uczucie przeszkadzania” w gardle, pieczenie w gardle, chrypka , czasem także uporczywy kaszel. W przebiegu infekcji najczęściej cała powierzchnia śluzówki gardła jest zaczerwieniona, podczas gdy w sytuacji, kiedy doszło do miejscowego uszkodzenia, przekrwienie dotyczy tylko ograniczonego obszaru.

Sposoby na podrażnione gardło u dziecka

Uogólniony ból gardła najczęściej jest związany z infekcją. Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią metodę leczenia. Wizyta jest zalecana szczególnie w sytuacji, gdy dziecko zgłasza dolegliwości w konkretnej lokalizacji. Możliwą przyczyną może okazać się wówczas ciało obce bądź nadżerka czy owrzodzenie.

Podstawą dbania o podrażnione gardło jest jego odpowiednie nawilżanie. Należy podawać dziecku stosowne do jego wieku i masy ciała ilości wody. U maluchów świetnie sprawdzają się także lizaki lub cukierki do ssania, które stymulują wydzielanie śliny nawilżającej następnie śluzówkę. W tym celu warto również sięgać po tabletki do ssania zawierające propolis.

W przypadku podrażnienia gardła nie zapominajmy także o domowych sposobach naszych mam i babć, takich jak mleko z miodem na ból gardła, które delikatnie spływa po obolałych śluzówkach, działając łagodząco. Jeśli dziecko lubi czosnek, warto go również dodać do mieszanki, ponieważ wykazuje on działanie odkażające i bakteriobójcze. W najbardziej nasilonych przypadkach podrażnień, które uniemożliwiają dziecku codzienne funkcjonowanie, należy sięgnąć po środki przeciwbólowe i odkażające, najlepiej przeznaczone do użytku miejscowego, np. w postaci wygodnych aerozoli.


Bibliografia:

  1. Pediatria, tom 1, pod red. Kawalec W., wyd. PZWL, Warszawa 2013.
  2. Pediatria. Podręcznik do Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, pod red. Dobrzańska A., wyd. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2014.
  3. Choroby uszu, nosa i gardła, pod red. Becker W., BEL CORP, Warszawa 1999.
  4. https://otolaryngologia.mp.pl/objawy/105644,bol-gardla – data dostępu: 28.09.2018.
  5. https://pediatria.mp.pl/objawy/74749,bol-gardla – data dostępu: 28.09.2018.

Powstrzymaj zagrożenie już przy pierwszych objawach

Tantum Natura możesz kupić nie tylko w swoich lokalnych aptekach, ale także tych internetowych.

Sprawdź, gdzie możesz kupić Tantum Natura:

Kup online