20 września 2019, lek. Malgorzata Skowron

Spuchnięte gardło i ból przy przełykaniu – przyczyny i leczenie

Spuchnięte gardło to bolesna dolegliwość, która może mieć zróżnicowane podłoże. Najczęściej wynika z przeziębienia czyli infekcji wirusowej, ale może towarzyszyć także innym chorobom. Zobacz, jakie mogą być przyczyny obrzęku w gardle oraz jak radzić sobie z bólem. W takiej sytuacji warto wykorzystać domowe sposoby leczenia oraz środki dostępne bez recepty. 

Kobieta cierpiąca z powodu spuchniętego gardła

Opuchnięte gardło – objawy przeziębienia 

Spuchnięte gardło jest jednym z podstawowych objawów przeziębienia. Tego typu dolegliwość zwykle wynika z obrzęku błony śluzowej, powlekającej gardło, podniebienie i migdałki. W takiej sytuacji opuchlizna gardła jest konsekwencją stanu zapalnego. Podrażniona błona śluzowa wywołuje uczucie spuchniętego gardła wraz z towarzyszącym bólem, który nasila się podczas przełykania. Co ważne, obrzęk w gardle często daje uczucie opuchniętej szyi, a nawet wrażenie spuchniętego przełyku czy ust.

Stan zapalny wywołujący obrzęk gardła jest spowodowany niegroźnym przeziębieniem, któremu mogą towarzyszyć objawy, takie jak:

·         gorączka,

·         złe samopoczucie,

·         bóle mięśni i stawów,

·         katar,

·         kaszel,

·         ból głowy. 

Spuchnięte gardło – infekcja czy przeziębienie?

Ból podczas przełykania oraz uczucie spuchniętego gardła to częste objawy przeziębienia czyli infekcji wirusowej, jednak niekiedy przyczyny tego typu dolegliwości mogą być znacznie poważniejsze. Spuchnięte gardło może wskazywać również na infekcję bakteryjną lub grzybiczą. Drobnoustroje chorobotwórcze mogą prowadzić do poważnego zapalenia gardła, zapalenia krtani lub migdałków. 

W niektórych przypadkach trudno jednoznacznie wskazać, co jest przyczyną dolegliwości, ponieważ objawy przeziębienia i infekcji o innej przyczynie bywają podobne. Zwykle jednak w przypadku przeziębienia (infekcji wirusowej) w pierwszej kolejności pojawiają się inne objawy, takie jak np.:

·         drapanie w gardle,

·         suchość w gardle,

·         ból.

Uczucie spuchniętego gardła może rozwinąć się wraz z przeziębieniem, ale zwykle nie jest ono bardzo dokuczliwe. Natomiast infekcje bakteryjne gardła cechują się najczęściej znacznie poważniejszym przebiegiem, a ich objawy są na ogół bardziej uciążliwe.  Zdarza się, że chory kładzie się do łóżka zdrowy, a już następnego dnia wstaje z bardzo silnym bólem i obrzękiem gardła. Infekcjom mogą towarzyszyć objawy, takie jak:

·         chrypka;

·         problemy z mówieniem, a nawet utrata głosu;

·         ból przy przełykaniu;

·         ból ucha;

·         podwyższona temperatura ciała. 

Spuchnięte gardło i szyja – inne możliwe przyczyny

Niekiedy spuchnięte gardło może towarzyszyć stanom zapalnym, powstającym w wyniku podrażnień przez czynniki zewnętrzne. Mogą to być np. zbyt ciepłe lub zimne napoje, drażniące środki chemiczne, szkodliwe opary, a także urazy mechaniczne. W przypadku zjedzenia lub wypicia drażniącej substancji dochodzi do oparzenia. Jednakże w niektórych sytuacjach nawet wypicie zbyt gorącej herbaty może podrażnić gardło, a spuchnięty przełyk może powodować przykre uczucie przepełnienia. 

Zdarza się także, że obrzęk gardła powstaje przez nadmierną reakcję organizmu na alergen. Reakcja alergiczna po kontakcie z pokarmem czy innym alergenem (pyłki, leki, jad owadów) wywołuje często niebezpieczny obrzęk gardła i krtani, a także jamy ustnej, który może zagrażać życiu. 

Poza ciężką postacią alergii, do której zalicza się zespół alergii jamy ustnej, anafilaksję i obrzęk naczynioruchowy, mogą pojawić się także łagodniejsze objawy. W takiej sytuacji alergii mogą towarzyszyć takie symptomy jak: spuchnięte gardło, łzawienie, kichanie, kaszel czy wysypka. 

W niektórych przypadkach poczucie spuchniętego gardła w środku z widocznie opuchniętą szyją może świadczyć o problemach z tarczycą, nowotworach, zaburzeniach pracy serca, a także problemach z funkcjonowaniem układu krwionośnego. Jednakże w takich sytuacjach zwykle  zwiększenie objętości szyi następuje stopniowo.

Kolejną przyczyną wyczuwalnego obrzęku szyi są powiększone węzły chłonne, które mogą przyjmować nieprawidłową wielkość w wyniku chorób zakaźnych, takich jak:

·         mononukleoza (infekcja wirusowa),

·         infekcje bakteryjne,

·         choroby autoimmunologiczne. 

Zobacz także: Jak zapobiec przeziębieniu?

Jak zmniejszyć obrzęk gardła?

Leczenie spuchniętego gardła zwykle ukierunkowane jest na złagodzenie dotkliwości objawów, a także wyeliminowanie obrzęku i bólu. Niemniej jednak w pierwszej kolejności należy ustalić przyczyny spuchniętego gardła, ponieważ być może konieczne będzie przyjmowanie antybiotyków, leków przeciwzapalnych, środków przeciwwirusowych lub przeciwgrzybiczych.

Spuchnięte gardło warto leczyć, stosując tabletki lub aerozole o działaniu przeciwobrzękowym oraz antyseptycznym. Niekiedy toczący się stan zapalny w gardle może zwiększać ryzyko rozwoju drobnoustrojów (nawet jeśli nie jest wynikiem infekcji). Ma to, związek z tym że podrażniona błona śluzowa jest wówczas bardzo delikatna i podatna na działanie szkodliwych patogenów. W przypadku jednoczesnego bólu przy przełykaniu oraz spuchniętej jamy ustnej sprawdzą się miękkie tabletki z propolisem, które nawilżają gardło i łagodzą dolegliwości.   

Zwykle doskonale sprawdzają się także domowe sposoby na spuchnięte gardło, których celem jest obkurczenie śluzówki, a tym samym zmniejszenie opuchlizny. Popularnym sposobem na leczenie obrzęku gardła jest roztwór wody z solą do płukania gardła. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli kuchennej w szklance letniej, przegotowanej wody i płukać gardło 2-3 razy dziennie.

Innym, sprawdzonym sposobem jest herbata z miodem i z cytryną, która działa kojąco i nawilża śluzówkę gardła. Warto zaznaczyć, że wysuszone gardło i jama ustna nasilają uczucie opuchnięcia, dlatego tak ważne jest nawilżanie gardła. Należy pamiętać o  piciu dużej ilości wody oraz wietrzeniu pomieszczenia.

Przeczytaj także: Smog a zdrowie człowieka – czy powinniśmy się obawiać skutków wdychania smogu?

Powstrzymaj zagrożenie już przy pierwszych objawach

Tantum Natura możesz kupić nie tylko w swoich lokalnych aptekach, ale także tych internetowych.

Sprawdź, gdzie możesz kupić Tantum Natura:

Kup online