16 maja 2019, Lek. Maria Dobrowolska

Suchość w gardle – przyczyny, metody przeciwdziałania

Suchość w gardle to stan, który może być odczuwany zarówno w sposób krótkotrwały, np. po przebywaniu w pomieszczeniu pełnym dymu papierosowego, jak i znacznie dłużej, czasami tygodniami. Objaw ten często pojawia się wraz z innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami - bólem, pieczeniem i zaczerwienieniem gardła.

Przyczyny suchości w gardle

Przyczyn suchości w gardle może być bardzo wiele. Mogą wiązać się zarówno z czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Oto najczęstsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę, szukając źródła poczucia suchości gardła:

 • infekcje – zapalenie gardła, kaszel;
 • podrażnienie błon śluzowych gardła (może wywoływać je np. smog lub dym papierosowy);
 • długotrwałe oddychanie przez usta – np. z powodu niedrożności nosa w trakcie alergii czy zapalenia zatok;
 • wiek – z upływem lat zmniejsza się poziom nawilżenia organizmu (u noworodka woda stanowi 75 proc. masy ciała, a u osoby starszej jest to tylko ok. 50 proc.). Zmniejszone jest także wydzielanie śliny. U kobiet zachodzą zmiany hormonalne (zmniejszenie ilości estrogenów i progesteronu), które wpływają na nawilżenie także błon śluzowych gardła;
 • niedostateczne nawadnianie organizmu;
 • alergie;
 • palenie papierosów;
 • przyjmowanie niektórych leków, np. antydepresyjnych, moczopędnych, kardiologicznych czy antyhistaminowych;.
 • wypijanie dużej ilości napojów moczopędnych, co powoduje zwiększoną utratę wody z organizmu. Są to np. kawa lub alkohol;
 • intensywna praca głosem – nauczyciele, lektorzy, piosenkarze, prezenterzy etc.;
 • przebywanie w pomieszczeniach o suchym powietrzu (często są to wnętrza ogrzewane lub klimatyzowane) – może to powodować nie tylko suchość gardła, lecz także migreny czy trudności z koncentracją.

Sposoby na suchość w gardle

W walce z suchością gardła sprawdzają się zarówno specjalistyczne preparaty, jak i domowe sposoby. Jednak aby działać skutecznie, należy najpierw postarać się wyeliminować przyczynę problemu. Jeśli źródłem dolegliwości gardłowych jest alergia, należy ją leczyć. Jeżeli zaś wiążą się one ze zbyt suchym powietrzem w mieszkaniu, warto doprowadzić poziom wilgotności do normy. Niewątpliwie warto jednak mieć w zanadrzu metody, które będą suchość gardła łagodziły.

 • Poziom nawilżenia powietrza – musimy pamiętać, że najlepszy dla naszych organizmów poziom nawilżenia powietrza waha się w przedziale 45-65 proc. Przez większość czasu przebywamy jednak w pomieszczeniach, w których wilgotność jest znacznie niższa (czasami spada nawet poniżej 30 proc.). Wiąże się to m.in. z ogrzewaniem i klimatyzacją. Jeśli zatem mamy problemy z uczuciem suchości w gardle, warto sprawdzić poziom wilgotności w naszym domu lub biurze i starać się utrzymywać go na wyższym poziomie.
 • Odpowiednie nawodnienie – nie można zapominać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Dla osób dorosłych wskazane jest spożycie około 2-2,5 l płynów na dobę. Jest to podstawa w zabezpieczeniu przed odwodnieniem, co dotyczy równowagi całego organizmu, nie tylko gardła.
 • Siemię lniane – rozgniecione nasiona siemienia należy zalać gorącą wodą i odstawić na kilkanaście minut (pod przykryciem). Wytworzy się w tym czasie śluz, który zadziała na błonę śluzową gardła nawilżająco. Wcześniej należy jednak odcedzić go od ziaren, które mogłyby przykleić się do gardła i spowodować zakrztuszenie się. Napój należy pić małymi łykami. Oprócz nawilżenia, pozostawi na śluzówce dodatkową warstwę ochronną, co znacznie ułatwi przełykanie.
 • Zioła i inne rośliny – napary z ziół są sposobem łagodzenia stanów zapalnych oraz  przesuszenia gardła. Można wykorzystać je w celu przygotowania inhalacji lub podawać w formie napoju. Należy wtedy pamiętać o ostudzeniu go do odpowiedniej temperatury, bo zbyt gorący płyn może dodatkowo spowodować oparzenia gardła. Jakie zioła sprawdzają się w przypadku suchości gardła? Jest to m.in. nagietek, lipa, rumianek, szałwia czy też korzeń lukrecji.
 • Miód, mleko, masło – to ,,babciny” specyfik, który sprawdza się nie tylko w przypadku przeziębienia. Jeśli zbyt suche gardło nie jest wynikiem infekcji, możemy zastosować taki napój. Miód działa łagodząco, nawilżająco, ponadto regeneruje uszkodzone tkanki. Tłuszcz z mleka i masła zostawia zaś w gardle warstwę ochronną, co ułatwia przełykanie, ale przede wszystkim ułatwia regenerację błony śluzowej.

Jak należy przygotować napój? Mleko podgrzewamy (nie może być jednak gorące, bo temperatura niszczy lecznicze właściwości miodu), dodajemy do niego łyżkę miodu i łyżeczkę masła. Mieszamy aż do rozpuszczenia składników, a następnie wypijamy małymi, powolnymi łykami.

 • Pastylki do ssania – jest to środek, który stosuje się nie tylko w bólu gardła, lecz także w przypadku nadmiernego wysuszenia. Co ważne, gardło jest wtedy bardziej narażone na wirusy i bakterie, więc warto stosować je profilaktycznie. Pastylki do ssania są jednym z tego typu preparatów, które sprawdzają się już przy pierwszych niepokojących objawach. Należy jednak zwrócić uwagę na ich składniki i szczególnie wziąć pod uwagę te, które bazują na naturalnych komponentach. Takim przykładem są pastylki zawierające np. miód, witaminę C, miód i cynk. Skutecznie pomagają one w nawilżeniu gardła, które jest niezbędne do poczucia codziennego komfortu.

 • Gładysz, J., Grzesiak, A., Nieradko-Iwanicka, B., Borzęcki, A., Wpływ zanieczyszczenia powietrza na stan zdrowia i spodziewaną długość życia ludzi, Probl Hig Epidemiol 2010, 91(2): 178-180 [dostęp 26.04.2019] http://www.phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-2-178.pdf
 • Jarosz, M., Rychlik, E., Szponar, L., Wierzejska, R., (2012) Woda i elektrolity [w:] ,,Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja” [dostęp 26.04.2019] https://pe.szczecin.pl/files/08EF73512B8047E1BBC0F05F3BF0A598/Normy%20Zywienia%20Nowelizacja%20IZZ%202012.pdf#page=143

Powstrzymaj zagrożenie już przy pierwszych objawach

Tantum Natura możesz kupić nie tylko w swoich lokalnych aptekach, ale także tych internetowych.

Sprawdź, gdzie możesz kupić Tantum Natura:

Kup online